człowiek

Wpływ wieku na przyznanie pożyczki?

Problemy finansowe i brak gotówki na pilne wydatki może spotkać każdego, niezależnie od wieku. Zarówno młodzi studenci, jak i emeryci i renciści mają swoje potrzeby, które nie zawsze jest w stanie udźwignąć domowy budżet. W takich sytuacjach przydaje się dodatkowa gotówka, która najczęściej pochodzi z pożyczki. Zobacz, jak wiek kredytobiorcy może wpłynąć na przyznanie pożyczki.

Wiek ma duży wpływ na udzielenie pożyczki

Jest wiele kryteriów, na podstawie których instytucje udzielające pożyczek, zarówno banki jaki i te poza bankowe, oceniają przyszłego kredytobiorcę. Oczywiście należy do nich głównie wysokość oraz źródło dochodu, ale także ilość dotychczasowych zobowiązań, raport z Biura Informacji Kredytowej, ogólna ocena sytuacji materialnej i majątkowej, stan cywilny, status mieszkaniowy, wykształcenie oraz wiek. Tak naprawdę to właśnie wiek jest głównym wyznacznikiem okresu kredytowania, a także wysokości przyznanej pożyczki.

Osoby młode

Ciężko jednoznacznie określić, jaki wiek jest najlepiej postrzegany przez banki i instytucje poza bankowe. Osoby młode często wpadają w wyższą klasę ryzyka, ponieważ ich dochody są niewielkie. Zaczynają dopiero swoją ścieżkę kariery, dlatego ich umowy, które często zawierane są na okres próbny lub na umowę zlecenie nie są wystarczającym zabezpieczeniem spłaty pożyczki.

Również bardzo krótka historia kredytowa w BIKu lub jej całkowity brak może negatywnie wpłynąć na ogólną ocenę scoringową. No cóż, osoby młode, którym dodatkowa gotówka często bardzo by się przydała, nie zawsze mogą skorzystać z pożyczek, właśnie ze względu na swój młody wiek.

Rozwiązaniem mogą być produkty kredytowe jak na przykład pożyczki gotówkowe i kredyty studenckie, skierowane głównie dla osób młodych. Wówczas analiza takich wniosków wygląda trochę inaczej, a przy udzielaniu pożyczki wiek nie jest przeszkodą tylko atutem.

Seniorzy a wnioskowanie o pożyczkę

Osobom starszym, mimo pewnego źródła dochodu w postaci emerytury i często bardzo dobrej historii kredytowej, również może być ciężko uzyskać pożyczkę.

Wszystkie instytucje, które udzielają finansowania wprowadzają bariery wiekowe. Najczęściej uniemożliwiają one zaciągnięcie pożyczki osobom, które ukończyły 75 rok życia. Maksymalny wiek kredytobiorcy często wynosi  70-75 lat, jednak zdarzają się instytucje, które udzielają pożyczek do 78-80 roku życia. Należy jednak pamiętać, że taka granica wiekowa oznacza, że do osiągnięcia określonego wieku pożyczka powinna być już spłacona. Jeśli więc kredytobiorca bierze pożyczkę w wieku 72 lat, a bariera wiekowa w tej instytucji wynosi 75 lat, to pożyczka online zostanie udzielona mu maksymalnie na
3 lata.

Osoby starsze, które otrzymują niską rentę lub emeryturę, mogą mieć również problem ze zdolnością kredytową. Często ze względu na wiek okres kredytowania jest krótki, wówczas rata pożyczki jest znacznie wyższa, niż przy rozłożeniu całego zadłużenia na maksymalny okres, dlatego uzyskanie wysokiej kwoty finansowania może być niemożliwe.

Dodatkowe koszty pożyczki

Banki i instytucje pozabankowe często wprowadzają również dodatkowe ubezpieczenia pożyczki, zwłaszcza dla starszych wnioskodawców. Taki wariant kredytowania może pomóc w uzyskaniu decyzji pozytywnej i wpłynąć na udzielenie większych sum finansowania, ale wiąże się on również z dodatkowymi kosztami. Bardzo często wymagane składki dodatkowego ubezpieczenia są bardzo wysokie, dlatego całkowity koszt pożyczki znacznie wzrasta.

Wiek idealny

Najlepiej postrzeganymi wnioskodawcami, biorąc pod uwagę kryterium wieku są osoby od 25 do 55 roku życia. Najczęściej są to osoby, które posiadają już historię w BIKU i pewne źródło dochodu w postaci umowy o pracę na czas nieokreślony lub działalność, która prosperuje już kilka lat. Takim wnioskodawcom jest na pewno łatwiej uzyskać pożyczkę, zwłaszcza
w większych kwotach.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko wiek brany jest pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych. Jest to oczywiście ważny wskaźnik, ale nie jedyny. Zdolność kredytowa, na którą wpływa wysokość i źródło twojego dochodu, informacje z różnych baz, które potwierdzają terminowość twoich płatności, a także sytuacja materialna, stan cywilny, wykształcenie oraz wysokość oszczędności także mają znaczenie, dlatego nawet jeśli nie znajdujesz się w preferowanym przedziale wiekowym, to nie oznacza to wcale, że nie możesz uzyskać pożyczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *