osoba

Profil zadłużonej Polki

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, jeszcze 2 lata temu co drugi dorosły Polak miał na koncie niespłacone zobowiązanie. Część tej grupy stanowią kobiety, które często reprezentują wizerunek osób bardziej ostrożnych w zaciąganiu pożyczek niż panowie. Sprawdź, jak naprawdę przedstawia się portret Polki zadłużonej.

Finansowe obowiązki dzielone na pół?

Damsko-męski podział domowych ról naturalnie zmienia się z biegiem czasu. Dziś to właśnie kobiety często zajmują się prowadzeniem rodzinnego budżetu i gospodarowaniem pieniędzmi.

Jeśli w rodzinie zdarzy się nieprzewidziany wydatek, na przykład nagłe leczenie dziecka, panie są w stanie zaniedbać terminowe regulowanie rachunków i potrzebne pieniądze przeznaczyć na kupno leków czy opłacenie badań. Większość umów za media jest jednak podpisana w imieniu „pana domu”, a to oznacza, że w przypadku niespłacenia należności to właśnie mężczyzna trafi na listę zadłużonych.

Zgodnie z raportem KRD, 60% dłużników stanowią mężczyźni – nie każdy z liczonych długów jest jednak wyłącznie konsekwencją błędów finansowych jednej osoby.

„Bo tak trzeba”, czyli o podejściu kobiet do spłacania długów

Pomimo większej liczby panów posiadających dług, w przypadku trudnej sytuacji finansowej to właśnie panie są bardziej skłonne do zaciągnięcia błyskawicznej pożyczki. Szybkie pieniądze są im potrzebne do opłacenia rachunków, np. za prąd czy wodę. Co ciekawe, kobiety starają się spłacić dość szybko posiadane zadłużenie. Dlaczego? Jednym z głównych podawanych powodów są zwyczajnie wyrzuty sumienia i poczucie obowiązku wobec spełnienia warunków umowy.

Jak tłumaczy Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów: Panie, częściej niż panowie, chcą od razu spłacić dług. Częściej czują się też nie w porządku i mają świadomość, że niepłacenie jest nieuczciwe. Mężczyźni rzadziej mają wyrzuty sumienia z tego powodu, tłumacząc, że brak płatności to nie ich wina.

W odpowiedzi na potrzebę kobiet co do zaciągania krótkoterminowych chwilówek powstały nawet odpowiednie firmy pożyczkowe, oferujące produkty specjalnie dla pań.

Jedno przemyślenie nt. „Profil zadłużonej Polki

  1. Kobiety górą 😉 A tak poważnie, to nie wiem, czy rzeczywiście kobiety są bardziej solidne, jeśli chodzi o spłacanie zobowiązań. Na pewno, jak wszędzie, zdarzają się „wyjątki od reguły”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *