pieniadze

Lokata – świetny sposób na oszczędzanie?

Jeśli masz odłożone kilkanaście lub kilkaset tysięcy złotych oszczędności, najwyższy czas pomyśleć o odpowiednim zainwestowaniu swojego kapitału. Pomysłów jest mnóstwo – od kupna sztabek złota, przez nabywanie nieruchomości czy akcji na giełdzie. Dziś przeanalizujemy inną metodę, dość popularną na rynku. Lokaty inwestycyjne, bo o nich mowa, mogą systematycznie pomnażać pieniądze i jednocześnie stanowić dobre zabezpieczenie majątku. Są też jednak słabe strony tego produktu. Przeczytaj o wszystkich „za i przeciw” takiego rozwiązania.

Wady i zalety lokat inwestycyjnych

Lokata to produkt bankowy, umożliwiający ci zdeponowanie środków i otoczenie ich tzw. oprocentowaniem, który z czasem będzie pomnażał twoje oszczędności. Im większy procent, tym naturalnie lepiej dla ciebie i twoich finansów – dobrze jest więc założyć lokatę na długi czas i zainwestować w nią jak najwięcej środków.

Lokata inwestycyjna to dobry pomysł na pomnażanie pieniędzy – pod warunkiem, że stopa oprocentowania jest wyższa od obecnie panującej inflacji. Jeśli będziesz pamiętał o tej podstawowej zasadzie, zasadniczo możesz być pewien zysku. Zdeponowane na takim rachunku oszczędności są bezpieczne i zapewniają ci systematycznie rosnący profit.

Pamiętaj jednak, by stale kontrolować aktualny stan rynku i sprawdzać, czy obecna sytuacja nie wpływa negatywnie na wartość lokaty. Ponadto, umieszczone na rachunku pieniądze będą „zamrożone” na czas trwania umowy, co oznacza, że nie masz możliwości wcześniejszego skorzystania ze środków bez uprzedniej rezygnacji z lokaty.

Jak wybrać dobrą lokatę?

Im wyższe oprocentowanie, tym więcej korzyści dla ciebie. Przy wyborze odpowiedniej lokaty kieruj się więc głównie tym wyznacznikiem. Nie daj się zwieść atrakcyjnym reklamom produktów znanych banków. Czasami faktycznie mają one w swojej ofercie ciekawe rozwiązania, ale często zdarza się, że to właśnie w tych mniej znanych instytucjach znajdziemy najlepszą propozycję. Nie zapomnij także o sprawdzeniu, czy oprocentowanie na danej lokacie jest stałe, a może zmienia się w trakcie trwania umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *