skarbonka

3 sposoby na oszczędzanie małych kwot

„Czas zacząć oszczędzać” – mówisz do siebie, gdy pod koniec miesiąca z wypłaty nie została ci ani złotówka, a znajomi zapraszają cię na weekendowy spontaniczny wypad za miasto. Odkładanie pieniędzy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać; wystarczy poszukać informacji w sieci, a zostaniesz zasypany złotymi poradami specjalistów od domowych finansów. Dzisiaj jednak zastanowimy się, jak oszczędzać małe kwoty – 5, 10, 50 zł – i jak sprawić, by te drobne z pozoru pieniądze złożyły się na pokaźną sumę. Sprawdź 3 proste i skuteczne sposoby na gromadzenie oszczędności.

Metoda drobniaków z portfela

Ten sposób wymaga nieco dyscypliny i systematyczności. Polega na tym, by za każdym razem, gdy masz w portfelu monety – na przykład z reszty za zakupy – wrzucić je do osobnej koperty, słoika lub jakiegokolwiek innego przedmiotu na przechowywanie. Dzięki temu pozbędziesz się pokusy wydawania dźwięczących złotówek i jednocześnie w dość szybki sposób uzbierasz sporą sumę. Metoda ta będzie skuteczna jednak tylko wtedy, gdy masz w zwyczaju zawsze płacić gotówką.

Metoda konta oszczędnościowego

Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za portfelem pełnym banknotów i preferują płatności kartą. Jeśli jeszcze go nie masz, koniecznie otwórz w banku konto oszczędnościowe. Dlaczego powinien to być osobny rachunek? Ponieważ w ten sposób kwoty bieżące nie wymieszają się z tymi oszczędzanymi. Ponadto, konto oszczędnościowe zapewnia ci systematyczny procent odsetek, co sprawi, że odkładane pieniądze będą rosnąć z miesiąca na miesiąc.

Metoda ze słoikiem

Jest to chyba najbardziej popularny sposób na oszczędzanie małych kwot, znany nam już od dziecięcych lat. Weź duży słoik. Naklej na niego kartkę z napisem „masz 5 zł? Wrzuć!” Możesz także oznajmić na papierze, co jest celem twojego oszczędzania, np. „zbieram na koncerty/podróż życia/studia za granicą”. Za każdym razem, gdy będziesz miał w portfelu 5 zł, wrzuć je do słoika. Po pewnym czasie (lub wtedy, gdy słoik wypełni się po brzegi) odkryjesz, że takie pięciozłotowe oszczędzanie pozwoliło ci odłożyć sporą sumę pieniędzy.

Poznaj 5 metod- Jak ułatwić sobie oszczędzanie?

Jedno przemyślenie nt. „3 sposoby na oszczędzanie małych kwot

  1. W życiu próbowałem oszczędzać na wszystkie wymienione sposoby. Aktualnie preferuję oszczędzanie z użyciem konta oszczędnościowego ze względu na to, że na co dzień posługuję się kartą płatniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *