anglia most

Jak otworzyć firmę w UK?

Własny biznes – to brzmi dumnie. Nierzadko jednak przed podjęciem przełomowej decyzji powstrzymuje nas wizja trudności prawnych, jakie możemy spotkać na swojej drodze. Wielu przedsiębiorców opuszcza więc polski rynek, zapuszczając korzenie na przykład w Wielkiej Brytanii. Czy rzeczywiście otwarcie firmy na Wyspach jest prostsze? Jakich formalności trzeba dopełnić?

Rodzaje działalności

W Wielkiej Brytanii mamy do dyspozycji trzy rodzaje działalności gospodarczej. Możemy zarejestrować się jako „sole trader”, czyli szef firmy jednoosobowej, założyć biznes z ograniczoną odpowiedzialnością (limited company) oraz spółkę (partnership). To, na jaką formę się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji oraz możliwości. Każda z nich posiada jednak odrębne regulacje prawne – warto więc być na nie przygotowanym.

Sole trader – formalności

Aby rozpocząć działalność jako sole trader, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do biura Her Majesty Revenue and Customs (HMRC). Organizacja ta jest odpowiedzialna za pobór podatków oraz nadzór nad każdą działalnością gospodarczą w Wielkiej Brytanii. Jeśli zaś chodzi o wspomniane podatki, firma jednoosobowa ma za zadanie płacić przede wszystkim podatek dochodowy – zupełnie jak w przypadku pracownika etatowego. HMRC co roku wyśle nam przypomnienie o płatności. Obowiązkiem jest również regulowanie podatku VAT, jednak dopiero po osiągnięciu pułapu dochodowego 81 tysięcy funtów rocznie. W praktyce oznacza to konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT dopiero po pewnym czasie od rozpoczęcia funkcjonowania firmy.

Sole trader powinien również opłacać ubezpieczenie społeczne, a konkretnie dwa jego typy. Pierwszy, Class2, odprowadza się co kwartał i jest uzależniony od wysokości dochodów. Mówiąc krótko – płacimy, jeśli nasze dochody przekroczą ustalony próg. Drugi typ ubezpieczenia, Class4, opłacamy raz w roku podczas rozliczenia podatkowego. Wysokość zależy od uzyskanych w roku podatkowym dochodów.

Limited company – formalności

Tu sytuacja jest odmienna, niż w przypadku sole tradera. Już przy rejestracji firmy napotykamy różnicę w formalnościach – aby założyć kilkuosobową działalność, trzeba udać się do Companies House, a jednocześnie poinformować HMRC o kroku, który chcemy podjąć. Od limited companies wymagane jest także posiadanie minimum jednego dyrektora oraz udziałowca, a także specjalnych umów dotyczących założenia i sposobu działania firmy. Jeśli formalności wydają się nam skomplikowane, warto zgłosić się do jednej z firm, które za opłatą proponują pomoc w rejestrowaniu działalności.

Różnice dotyczą także obowiązku prowadzenia księgowości, którego nie było w przypadku firmy jednoosobowej. Limited company jest też zobowiązana do uiszczania opłat: podatku korporacyjnego, dochodowego (własnego i pracowników) oraz ubezpieczenia społecznego. Jeśli chodzi o podatek VAT, sytuacja wygląda identycznie jak w powyższym punkcie.

Partnership – formalności

Formalności przy zakładaniu spółki zależą głównie od jej typu. W przypadku „zwyczajnej” spółki (ordinary partnership) rozpoczynają się od wymyślenia nazwy i rejestracji w HMRC. Każdy udziałowiec płaci własny podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne, a jedna wybrana osoba (nominated partner) jest dodatkowo odpowiedzialna za coroczne zeznanie podatkowe. Możemy też zdecydować się na uruchomienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability partnership), którą charakteryzuje całkowita rozdzielność finansowa wspólników.

Jeśli od dawna marzy nam się niezależność i praca na własny rachunek, Wielka Brytania to dobre miejsce na zrealizowanie planów. Minimum formalności, szybka rejestracja (sole traderem można zostać nawet w jeden dzień) oraz brak dodatkowych opłat sprawia, że założenie biznesu staje się o wiele prostsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *