biuro

Inkubatory przedsiębiorczości – jak to działa?

Chciałbyś spróbować własnych sił i założyć swój biznes, ale koszty i odpowiedzialność, która wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej cię do tego zniechęcają? Powinieneś przyjrzeć się bliżej ofercie, jaką proponują instytucje nazywane inkubatorami przedsiębiorczości i z ich pomocą postawić pierwszy krok do stworzenia własnej firmy. Chcesz wiedzieć, jak skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości i zdobyć pomoc oraz wsparcie przy założeniu własnego biznesu? Zobacz, jak to robić.

Czym są inkubatory przedsiębiorczości

Najprościej mówiąc, inkubatorami przedsiębiorczości są instytucje, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości. W zależności od grupy docelowej możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje inkubatorów.

Pierwsze z nich to akademickie inkubatory przedsiębiorczości, które działają głównie przy uczelniach wyższych i skierowane są do młodzieży i studentów. Kolejne to inkubatory przedsiębiorczości społecznej, które tworzone są przez samorządy oraz organizacje pozarządowe. Ich grupą docelową są osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne oraz zagrożone wykluczeniem społecznym, które chcą podjąć własną działalność w sektorze ekonomii społecznej.

Inkubatory przedsiębiorczości skierowane są również dla początkujących przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, rozpoczynających lub dopiero zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą. Nawet osoby, które wcześniej prowadziły własną działalność, ale z jakiś powodów musiały ją zamknąć, również mogą skorzystać z tej formy pomocy i ponownie spróbować rozwinąć własny biznes.

Jak to działa?

Inkubatory to instytucje, które umożliwiają założenie biznesu pod swoimi skrzydłami. Udostępniają więc swoją osobowość prawną, czyli NIP, REGON oraz wpis do KRS. Dzięki temu dają możliwość rozwijania własnej firmy, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorcy mogą w ten sposób uniknąć kosztów składek na ZUS, które zawsze są sporym wydatkiem, zwłaszcza dla rozwijającej się firmy, która nie przynosi jeszcze dużego dochodu.

Oprócz osobowości prawnej inkubatory przedsiębiorczości zapewniają również obsługę księgową oraz umożliwiają korzystanie z powierzchni coworkingowej. Bardzo często pomagają także w promocji firmy oraz zdobyciu nowych klientów, co wpływa na szybszy rozwój firmy. Inkubatory zapewniają również doradztwo oraz pomoc prawną, a także umożliwiają korzystanie
z darmowych szkoleń.

Inkubatory mają również swoje wady

Inkubatory przedsiębiorczości nie działają charytatywnie i korzystanie z ich usług jest niestety płatne. Z reguły stawka miesięczna wynosi 250 zł, nie są więc duże opłaty, a na pewno znacznie mniejsze niż przy prowadzeniu własnej działalności.

Minusem współpracy z inkubatorami jest również brak możliwości zaciągnięcia długoterminowych zobowiązań, nie można więc nawet wziąć telefonu „na firmę”. Również generowanie kosztów firmy jest znacznie utrudnione, ponieważ w przeciwieństwie do normalnie zarejestrowanej działalności, pewnych wydatków nie można wrzucać w koszty, jak na przykład samochodu firmowego czy delegacji.

Przynależność do inkubatorów przedsiębiorczości ma jeszcze jeden minus, może wydłużać czas załatwiania wszelkich działań biznesowych. Wszystkie podpisywane umowy, faktury oraz przelewy muszą być zatwierdzone i podpisane przez inkubator, co nie jest zbyt komfortowe.

Trzeba podkreślić również fakt, który nie dla każdego jest oczywisty. Inkubatory nie będą prowadziły za nas  firmy, a jedynie w tym pomogą. Nie można więc liczyć na rozwój biznesu bez własnej inicjatywy i ciężkiej pracy, tylko całkowite zaangażowanie może być gwarancją sukcesu.

Czy warto?

Osoby, które obawiają się własnej działalności gospodarczej, a bardzo chciałyby spróbować swoich sił w biznesie, bez wahania powinny skorzystać z takiej pomocy. Jest to bardzo dobry pomysł na start i sprawdzenie, czy pomysł własnego biznesu będzie trafiony i czy może przynosić zyski. Wsparcie inkubatorów może okazać się bardzo pomocne dla wielu początkujących przedsiębiorców, dlatego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie i skorzystać z oferowanej pomocy i doświadczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *