giełda

Giełda – czym jest, jak działa, jak się w niej odnaleźć?

Giełda to spotkanie handlowe odbywające się w ustalonym miejscu i czasie, na którym sprzedaje się określone towary po cenach ogłaszanych w codziennych notowaniach. Wszystkie transakcje dokonywane są przez członków giełdy pośredniczących w danych transakcjach i obowiązuje je regulamin. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak działa giełda i jak się w niej odnaleźć – zapraszamy do lektury.


Organizacja giełd

Giełdy podlegają regulacjom oraz kontroli ze strony państwa. Państwo udziela giełdzie koncesji na działanie oraz określa sposoby jej nadzorowania. Funkcjonowanie giełd towarowych, obrót towarami giełdowymi oraz zasady tworzenia, ustrój organizacyjny i działalność giełd towarowych, giełdowych izb rozrachunkowych, działalność towarowych domów maklerskich oraz nadzór nad tymi instytucjami reguluje ustawa o giełdach towarowych z 26 października 2000 roku.

Rodzaje giełd

Giełdy można klasyfikować z geograficznego punktu widzenia (regionalne, krajowe, międzynarodowe) lub według rodzajów produktów (giełda towarów, instrumentów finansowych, usług). Na giełdzie towarów transakcjom kupna – sprzedaży podlegają towary masowe o wspólnych i typowych cechach, transakcje odbywają się bez fizycznej obecności towarów, a jedynie  na podstawie ich charakterystyki.

Wśród giełd instrumentów finansowych najważniejszą rolę odgrywają giełdy papierów wartościowych i giełdy instrumentów pochodnych. W transakcjach na tych giełdach najczęściej udział biorą: władze monetarne państwa, banki oraz przedsiębiorstwa i osoby fizyczne reprezentowane przez brokerów. Na giełdach usług przedmiotem transakcji są przede wszystkim usługi transportowe, ubezpieczeniowe oraz pośrednictwo transakcyjne.

Struktura giełd

Władza giełdy najczęściej jest zorganizowana w formie spółki akcyjnej i składa się z walnego zgromadzenia akcjonariuszy danej giełdy, rady i zarządu giełdy oraz komisji giełdowej (np.: izba maklerska, biuro rozliczeń, sąd rozjemczy, sąd honorowy, komisja do spraw dopuszczeń papierów wartościowych do obrotu giełdowego).

Jak zacząć – podstawowe informacje

Początki obcowania z tematem, to zadanie dla cierpliwych – przyswajanie wiedzy z podręczników, poradników na temat giełdy, mechanizmów i obecnych na niej spółek. Jednocześnie warto śledzić bieżące sesje oraz doniesienia. Świetnym rozwiązaniem jest również branie udziału w tzw. giełdzie wirtualnej. W ten sposób można sprawdzić działanie mechanizmów oraz trafność swoich decyzji bez ryzyka inwestując wirtualne pieniądze. Aby rozpocząć prawdziwy handel należy założyć rachunek inwestycyjny, co coraz częściej można zrobić online. Co więcej, można go też podłączyć pod już posiadane konto,  bez konieczności podpisywania nowej lub dodatkowej umowy. Na rachunek przelewamy daną kwotę i jesteśmy gotowi do prawdziwych zakupów.

Choć wielu z nas giełda kojarzy się z filmowymi kadrami pełnymi hałasu, krzyku i wielkich emocji, to w rzeczywistości, jak zawsze, kiedy w grę wchodzą finanse, do sprawy trzeba podejść metodyczne, systematycznie i na spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *