artysta

Co zrobić, gdy nie możesz zabrać się za pracę?

Wszyscy dobrze wiemy, że nie każda praca daje nam satysfakcję, nie każdą lubimy i nie każda jest przyjemna, ale niestety trzeba ją wykonać. Do zajęć, za którymi nie przepadamy, trudniej jest się zmobilizować. Zobacz, co zrobić, gdy nie możesz zabrać się za pracę.

Skoncentruj się na tym, co musisz zrobić

Jeśli wiesz, że masz do wykonania jakąś pracę to unikaj środowiska, które będzie cię rozpraszać. Im mniej bodźców wokół ciebie, które mogą cię odciągać od pracy tym lepiej. Nie włączaj telewizora, nie puszczaj muzyki i nie zapraszaj znajomych akurat wtedy, gdy wiesz, że potrzebujesz czas na wykonanie danego zadania.

Pokonaj lenia

Powodem niechęci do pracy, do wykonania pewnej czynności czy nawet niewielkiej aktywności fizycznej, może być przykra cecha, jaką jest lenistwo. Niestety lenistwo bardzo skutecznie odciąga nas od pracy i obowiązków. Jeśli chcesz skutecznie pokonaj lenia, musisz odzyskać siłę i chęć do działania. Najlepszą metodą są ćwiczenia fizyczne i dobre nastawienie. Wysiłek sprawi, że w twoim organizmie zaczną wytwarzać się hormony szczęścia, czyli endorfiny, odpowiedzialne za dobry nastrój. Jeśli tylko, dzięki pozytywnemu nastawieniu uda ci się skierować tą pozytywną energię na pracę, bardzo szybko zrobisz wszystko, co wcześniej zaplanowałeś.

Przemyśl konsekwencje

Nie zawsze niewykonanie jakiejś czynności może ujść nam na sucho. Bardzo często niewywiązanie się z danej pracy może mieć poważne konsekwencje. Jeśli pracodawca zleci ci wykonanie prezentacji na zebranie zarządu, a ty tego nie wykonasz, to niestety możesz mieć problemy w pracy, na przykład w postaci nagany do akt. Zastanów się, czy nie lepiej zmotywować się do pracy i zrobić szybko zlecone zadanie, niż później obawiać się przykrych konsekwencji.

Małe kroczki, czyli nie wszystko naraz

Nasz mózg funkcjonuje w taki sposób, by nie tracić niepotrzebnej energii. Działa bardzo ekonomicznie, a jego priorytetem jest wykonywanie czynności, które są niezbędne by przeżyć. Jeśli musimy wykonać jakąś czynność, która wymaga dużego wysiłku naszego mózgu, to niestety nasz organizm chce nas przed tym powstrzymać.

Dlatego właśnie, by trochę oszukać nasz mózg i uniknąć poczucia niechęci do pracy, podziel ją na drobniejsze czynności. Jeśli na przykład musisz posprzątać cały dom, to spróbuj podzielić pracę i nie robić wszystkiego od razu. Jednego dnia umyjesz okna, innego zmyjesz podłogi i powycierasz kurze, nie wszystko na raz. Do mniejszych porcji obowiązków znacznie łatwiej jest się zmobilizować.

Nie odkładaj na później

Badania dowodzą, że poranek jest najlepszą porą dnia na pracę. Świeży umysł, większa koncentracja i wypoczęty organizm zdecydowanie szybciej poradzi sobie z wszystkimi obowiązkami. Dlatego, jeśli masz do wykonania zadanie, nie odkładaj go na później, bo tak naprawdę im później się za nie zabierzesz, tym trudniej będzie ci je wykonać. Zmęczenie, które pojawia się pod koniec dnia na pewno nie będzie sprzyjało zmobilizowaniu się do pracy.

Pozytywne nastawienie

W zmobilizowaniu się do pracy najbardziej pomaga pozytywne nastawienie. Jeśli wszystko będziesz widział w ciemnych barwach, to na pewno trudniej będzie ci się zabrać do pracy. Pomyśl, jaką satysfakcję poczujesz, gdy skończysz pracować, jakie efekty możesz uzyskać i jak bardzo będziesz z siebie dumny. Powtarzaj sobie, dam radę, kto jak nie ja!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *