biustonosz sportowy

Jak wybrać idealny biustonosz sportowy

Biustonosz sportowy to jeden z najważniejszych elementów stroju do ćwiczeń dla kobiet. Odpowiedni jego dobór jest kluczowy nie tylko dla uzyskania komfortu podczas aktywności fizycznej, ale również dla ochrony biustu przed uszkodzeniem i deformacją. Zobacz, jak dobrać odpowiedni biustonosz sportowy.

Biustonosz a rodzaj sportu

Stanik sportowy powinien być dobierany pod kątem aktywności, którą zamierzasz uprawiać. Inny jego rodzaj wybierz do zumby, jogi czy aerobiku, a inny do biegania czy zajęć cardio.

W przypadku sportu o niskiej intensywności, podczas którego piersi nie są narażone na wstrząsy, wystarczy biustonosz w formie topu z miękkim wypełnieniem miseczki. Taki biustonosz delikatnie dociska biust do klatki jednocześnie zapewniając dużą swobodę ruchów.

Natomiast do sportów o dużej intensywności, podczas których skóra piersi może ulec rozciągnięciu, a same piersi – zdeformowaniu, koniecznie należy założyć stabilny biustonosz, który odpowiednio podtrzymuje piersi i zabezpiecza je przed przemieszczaniem z każdej strony. Tego rodzaju biustonosz powinien mieć również wygodne, dość szerokie szelki wykonane z elastycznego, regulowanego materiału, które nie będą “wpijały się” w skórę podczas większej intensywności treningu.

Rodzaje biustonoszy sportowych

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów biustonoszy sportowych w zależności od wielkości biustu oraz aktywności, do jakiej jest przeznaczony.

Biustonosz z niskim wsparciem to produkt stworzony dla kobiet o małym oraz średnim biuście, który powoduje lekkie dociśnięcie piersi do klatki. Taki biustonosz świetnie sprawdzi się podczas zajęć typu joga, body art, charakteryzujących się statycznymi pozycjami i niską intensywnością ruchu.

Biustonosz ze średnim wsparciem będzie odpowiednim wyborem dla kobiet o średnim biuście, które uprawiają sport o większej intensywności. Jego podstawową cechą jest to, że każda pierś dociśnięta jest do klatki osobno, co zapewnia im doskonałą stabilizację.

Biustonosz z wysokim wsparciem to z kolei stanik dla kobiet o średnim oraz obfitym biuście. Oprócz tego, że każda pierś dociskana jest osobno, biustonosz ten zapewnia najwyższą spośród wymienionych stabilność. Tego rodzaju stanik może być noszony podczas sportów o wysokiej intensywności.

O czym pamiętać dobierając biustonosz sportowy

Jeśli już wiesz, który rodzaj biustonosza przeznaczony jest dla ciebie, pora wybrać konkretny egzemplarz. Załóż wybrany stanik i wykonaj kilka podskoków oraz wymachów rąk, a następnie sprawdź, czy pas biustonosza dobrze przylega do ciała: nie przesuwa się podczas ruchów oraz nie jest zbyt ciasny. Następnie zobacz, czy piersi w całości mieszczą się w miseczce oraz czy nie mają zbyt dużej w nich swobody. Jeśli stanik ma fiszbiny, sprawdź, czy nie zachodzą one na pierś czy nie przekraczają linii pachy. Teraz  wyreguluj ramiączka. Powinny one być tak ustawione, abyś mogła je odsunąć od skóry maksymalnie o 2 cm. Na koniec oceń, czy szwy biustonosza są płaskie, nie powodują odciskania się na skórze oraz jakiegokolwiek dyskomfortu.

Wybór stanika sportowego powinien być dobrze przemyślany. Tylko odpowiednio dobrany biustonosz zapewni ci wygodę oraz bezpieczeństwo dla twoich piersi, chroniąc ich skórę oraz tkankę przed uszkodzeniami i rozciągnięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *