kalkulator

Rodzaje ubezpieczeń firmowych. Które warto wykupić?

Większość przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą skupiają się przede wszystkim na osiągnięciu dużych zysków. Nie zawsze inwestują w ubezpieczenia, które mogłyby im pomóc przy mniejszym lub większym potknięciu lub przy niefortunnej sytuacji losowej. Zobacz, w które ubezpieczenia firmowe warto zainwestować.

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Jednym z najważniejszych i bardzo często obowiązkowym ubezpieczeniem, które powinni wykupić zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Chroni ono ubezpieczonego przed odpowiedzialnością za straty poniesione przez osoby trzecie, które powstały w związku z posiadanym przez osobę ubezpieczoną mieniem lub poprzez prowadzoną przez nią działalność.

Zakres takiego ubezpieczenia jest szeroki i obejmuje szkody osobowe, czyli śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstroju zdrowia osoby trzeciej, a także straty rzeczowe, czyli zniszczenia lub uszkodzenie rzeczy osoby trzeciej.

Pełen zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może być znacznie szerszy, wszystko zależy od tego, jak rozbudowaną ofertę wybierzemy.

Ubezpieczenia zawodowej odpowiedzialności cywilnej

Zgodnie z polskim prawem niektóre zawody mogą być wykonywane jedynie, gdy przedsiębiorcy wykupią ubezpieczenie zawodowej odpowiedzialności cywilnej. To takich profesji zaliczamy między innymi biura rachunkowe, adwokatów i radców prawnych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, lekarzy, pielęgniarki a także osoby, które wykonują inne zawody medyczne.

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia wynika głównie z bardzo odpowiedzialnej funkcji, która wymaga dużej wiedzy i specjalizacji, a złe wykonywanie zawodu może narazić potencjalnych klientów na duże szkody lub nawet utratę życia.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie chroni nie tylko posiadacza polisy, ale również jego klientów. Warto więc wykupić taki pakiet ubezpieczenia, nawet jeśli nie jest on wymagany w naszym przypadku, by zabezpieczyć siebie i osoby, które korzystają z naszych usług przed ewentualnym błędem.

Ubezpieczenia mienia firmowego

Warto zainwestować także w ubezpieczenie mienia firmowego, w skład którego mogą wchodzić biura, hale produkcyjne, magazyny i pozostałe budynki będące majątkiem firmy. Ubezpieczeniu mogą podlegać również towary, wyposażenie oraz wszystkie maszyny i sprzęty.

Podstawowy pakiet takiego ubezpieczenia zabezpiecza głównie od działania ognia i innych zdarzeń losowych, ale można rozszerzyć tą ofertę
o zabezpieczenie od kradzieży oraz poważnych uszkodzeń w wyniku włamania lub wandalizmu.

Ubezpieczenie od utraty zysków przedsiębiorstwa

Również ubezpieczenie od utraty zysków twojej firmy może okazać się bardzo pomocne i uchronić twoją firmę, gdy z różnych powodów nie będzie ona mogła właściwie prosperować. Takie ubezpieczenia mogą okazać się bezcenne w sytuacjach, gdy z przyczyn losowych twoja firma poniesie duże straty, na przykład podczas pożaru lub powodzi, i nie będziesz mógł dalej prowadzić biznesu. Wówczas, gdy taka sytuacja, która pojawi się z dnia na dzień uniemożliwi ci dalsze zarobkowanie, ubezpieczyciel może zwrócić ci szacowany zysk brutto, jaki osiągnęła by twoja firma w czasie, w którym nie może prawidłowo funkcjonować.

Zainwestuj w ubezpieczenia swojej firmy

Warto zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia dla swojej firmy, by uchronić ją od nieszczęśliwych wypadków, które mogą przydarzyć się każdemu. Oczywiście, jeśli twoja firma tego nie wymaga, nie warto kupować wszystkich możliwych pakietów w najszerszym zakresie, ponieważ koszty takich ubezpieczeń mogą pochłonąć znaczną część twoich zysków. Należy dopasować je w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wybrać jedynie te, które są niezbędne.

Nie przepłacaj, ale i nie bądź zbyt oszczędny przy wyborze odpowiednich pakietów ubezpieczenia. Bezpieczeństwo twojej firmy jest przecież bardzo ważne i trzeba dołożyć wszelkich starań, by w razie szkody jej skutki odczuć jak najmniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *