gra-planszowa

Planszówki jako prezent – alternatywa dla elektronicznych gadżetów

Przed nami gorący okres kupowania prezentów świątecznych. Wybierając odpowiednie zabawki dla dzieci trudno oprzeć się pokusie kupienia elektronicznego gadżetu pod postacią tabletu z dziesiątkami gier, który z pewnością sprawi wielką radość najmłodszym. Ale czy to na pewno dobre rozwiązanie? A może tak sięgnąć po klasykę i podarować dzieciom w prezencie planszówki? Oto kilka propozycji gier planszowych, które zachwycą dziecko i prawdopodobnie staną się jego ulubioną rozrywką na co dzień.

Jenga

To gra, którą uwielbia każdy. Układanie wysokiej wieży z drewnianych klocków, które kolejno wyciągamy z konstrukcji to nie lada wyzwanie, a przy tym doskonała zabawa kształtująca zdolności manualne oraz poprawiająca koncentrację.Celem zabawy jest bowiem ułożenie z klocków jak najwyższej wieży, a gra kończy się w momencie, gdy konstrukcja zostanie zburzona.

 

Dobble

Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Dobble to świetna gra ćwicząca refleks oraz spostrzegawczość. Polega na tym, iż gracze muszą jak najszybciej znaleźć takie same obrazki na dwóch różnych kartach. Brzmi prosto? Spróbujcie zagrać w to sami, a przekonacie się, że to, pozornie proste zadanie, może okazać się niezwykle trudnym.

 

Uno

Prosta gra karciana dla dzieci i dorosłych. Uno polega na dopasowywaniu przez graczy swoich kart do wyłożonej na stole karty kierując się jej kolorem lub cyfrą. Utrudnieniem w grze są tzw. karty funkcyjne, które zmieniają przebieg gry, powodując np. stratę kolejki.

 

Scrabble

Kolejną propozycją jest gra planszowa Scrabble, która przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci. Polega na tworzeniu słów  wylosowanych literek w taki sposób, aby krzyżując je ze sobą wykorzystywać litery widoczne w ułożonych już wyrazach, jak w krzyżówce. Scrabble uczą logicznego myślenia, doskonale wpływają na koncentrację, a przy tym świetnie podkręcają ducha rywalizacji.

 

Monopoly

Kto z nas nie grał w młodości w Monopol? Obecnie można kupić wersję tej gry specjalnie dla najmłodszych, choć i dorośli z pewnością chętnie w nią zagrają. Monopoly to gra planszowa polegająca na budowaniu swojego imprerium przy okazji zmagając się z różnymi przeciwnościami losu lub szansami, które mogą nas spotkać po trafieniu na dane pole na planszy. Gra doskonale rozwija zdolność strategicznego myślenia oraz jest świetną lekcją ekonomii dla dzieci.

 

Dixit

Gra uwielbiana przez dorosłych, ale ciesząca się również popularnością u dzieci. Dixit to zabawa, która doskonale rozwija wyobraźnię, a polega na kojarzeniu kart z opisem narratora. Celem gry jest odnalezienie karty narratora. Gra wywołuje wiele emocji oraz śmiechu, dlatego doskonale sprawdzi się jako sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu.

 

Cortex

Jeśli szukasz planszówki, która będzie stymulowała umysł twojego dziecka, postaw na Cortex. To fantastyczna zabawa polegająca na rozwiązywaniu przez graczy różnych testów oraz wyzwań łącząc w sobie elementy logiki, koordynacji ruchowej czy spostrzegawczości.

 

5 sekund

Ostatnia z naszych propozycji planszówek na prezent dla dziecka jest gra “5 sekund” – gra, która doskonale rozwija refleks, uczy szybkiego myślenia i kojarzenia faktów. Polega ona na tym, że gracz ma dokładnie 5 sekund na udzielenie odpowiedzi na 3, zwykle dość zaskakujące pytania – skojarzenia.

 

Planszówki to doskonała alternatywa dla elektronicznych gier dostępnych na telefon, tablet czy nawet gier konsolowych. Oprócz oczywistego aspektu, jakim jest rozrywka, gry planszowe pomagają dzieciom rozwijać wiele umiejętności, między innymi logicznego myślenia, koncentracji, refleksu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *