wiatrowka

Pierwsza wiatrówka – poradnik dla początkujących

Strzelectwo to dyscyplina sportu, która cieszy się coraz większą popularnością. Dla wielu staje się hobby, a wizyty na strzelnicy relaksują, wyciszają i pozwalają na skupienie. Jeśli i my chcemy spróbować swoich sił w strzelaniu, warto zacząć przygotowania od poszukiwania odpowiedniego sprzętu. Oto kilka rad, jak wybrać idealną wiatrówkę do strzelectwa sportowego.

Rodzaje wiatrówek

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wiatrówek. Najpopularniejsze to pistolety i karabinki. Pierwsze z nich zasilane są nabojem CO2 i przydają się zwłaszcza do mniej precyzyjnego strzelania hobbystycznego. Często są wybierane ze względu na wygląd – do złudzenia przypominają prawdziwe pistolety na ostre naboje i dają możliwość szybkiego strzelania. Są też kompaktowe – bez problemu możemy je schować do torby lub plecaka.

Odrębną kategorią są wiatrówki karabinki. Dzięki nim możemy strzelać celnie na odległość większą niż 15 m. Wada to waga i rozmiary – ich wygląd przywołuje bowiem na myśl klasyczne karabiny. Dzielą się na sprężynowe, które oddają strzał za pomocą naciąganej sprężyny, oraz pneumatyczne, wykorzystujące siłę sprężonego powietrza.

Jak kupować?

Wybór rodzaju wiatrówki to dopiero początek drogi. Zanim kupimy sprzęt, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą nam znaleźć model idealny. Zapytajmy sprzedawcę o prędkość początkową śrutu. To szybkość, jaką osiąga amunicja tuż po opuszczeniu lufy wiatrówki. Na rynku dostępne są pistolety o prędkości początkowej do 160 m/s, która wystarczy do przebijania cienkich materiałów: kartonu, miękkiego drewna czy blachy. Natomiast w karabinkach prędkość śrutu osiąga nawet 280 m/s.

Warto też zastanowić się, jakiego rodzaju lufy potrzebujemy. Jeśli chcemy wypuszczać z niej śrut podkręcony, wybierzmy lufę gwintowaną, jeśli preferujemy lot prosty – gładką.

Nie mniej ważny jest również producent wiatrówki. Przed zakupem sprawdźmy, jak długo dana firma istnieje na polskim rynku oraz opinie klientów. Dobrze, jeżeli wybrany przez nas producent może pochwalić się przynajmniej jednym punktem serwisowym w kraju.

Co mówi prawo?

Według obowiązującego w Polsce prawa osoba prywatna może posiadać wiatrówkę o mocy poniżej 17 dżuli bez rejestrowania broni, popularnie zwanego zezwoleniem. Do kupna wiatrówki wystarczy spełniać podstawowe kryteria: mieć ukończony 18. rok życia i podać numer PESEL do weryfikacji. Jako dokument poświadczający posiadanie broni otrzymamy fakturę ze specjalną adnotacją o energii wiatrówki poniżej 17 dżuli.

Strzelanie sportowe to coraz bardziej popularna dyscyplina. Jednak widok pistoletu (zwłaszcza realistycznie wyglądającego) może spotkać się z zaniepokojeniem osób postronnych. Warto więc rozważnie korzystać z wiatrówki oraz wybierać bezpieczne miejsca do strzelania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *