dowód

Kradzież tożsamości – jak jej uniknąć?

Kradzież tożsamości, a ściślej fałszerstwo tożsamości polega na celowym używaniu danych innej osoby, jej adresu zameldowania, a także numer PESEL, najczęściej w celu uzyskania jakiejś korzyści majątkowej. Mimo, iż taka defraudacja danych osobowych jest przestępstwem i grozi za nią odpowiedzialność karna, ciągle jesteśmy narażeni na ataki nieuczciwych osób, które mogą w ten sposób wykorzystać naszą tożsamość. Zobacz, jak się bronić przez kradzieżą twoich danych osobowych?


Pilnuj swoich dokumentów

Bardzo ważne, byś zawsze pilnował swoich dokumentów, takich jak paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy. Najlepiej chowaj je zawsze w tym samym miejscu, by szybciej zorientować się, gdy na przykład je zgubisz lub zostaną ci skradzione. W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej zgłosić zaginięcie swoich dokumentów, w pierwszej kolejności na policji i w Urzędzie Gminy, a także w banku, gdzie również zostaną zarejestrowane jako zastrzeżone. Ważne, by wykonać te czynności jak najszybciej, by udaremnić oszustom nielegalne działania, na przykład próbę wyłudzenia kredytu.

Niszcz dokumenty, zanim wyrzucisz je do kosza

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile ważnych informacji na nasz temat oraz naszych danych osobowych znajduje się w wyrzucanych przez nas śmieciach. Papierowe wyciągi z konta, koperty z naszym adresem zamieszkania, badania lekarskie, na których często widnieje numer PESEL, to wszystko może służyć kradzieży naszych danych. Każdy dokument, który zawiera jakiekolwiek informacje na nasz temat, powinien być zniszczony, nim wyrzucimy go do kosza, bo nigdy nie mamy pewności czy, gdy opuści nasze mieszkanie nie znajdzie się w rękach oszustów.

Uważaj na podejrzane maile

Kradzież tożsamości przez Internet to szerszy problem, ponieważ hakerzy, używają coraz lepszych metod i coraz trudniej jest ich złapać, a tym bardziej udaremnić ich działania. Bardzo często podszywają się pod prawdziwe organizacje i za pomocą poczty elektronicznej wysyłają maile z prośbą o udostępnienie danych osobowych, numerów rachunków czy nawet haseł. Zdarza się również, że w wysyłanych wiadomościach zaszyfrowane są wirusy, które również odpowiadają za kradzież naszych danych, poprzez specjalnie do tego stworzone programy. Jeśli więc otrzymasz maila z prośbą o udostępnienie swoich danych, nigdy ich nie podawaj, nawet jeśli wiadomość została wysłana
z adresu urzędu czy instytucji państwowej. Nie ma żadnej gwarancji, że nadawca i adres z którego została wysłana wiadomość jest prawdziwy i może być to właśnie kolejna próba kradzieży danych osobowych.

Co jeszcze możesz zrobić

Zdarza się, że osoby, które stały się ofiarą kradzieży tożsamości dowiadują się o tym dopiero po kilku miesiącach. Są to z reguły osoby starsze, którym trudniej jest się obronić przez oszustami. By dodatkowo zabezpieczyć się przed takim fałszerstwem twoich danych, sprawdzaj regularnie swoją historię z konta oraz saldo na rachunku. Możesz skorzystać również z usługi Alert Strażnik Kredytu, którą proponuje Biuro Informacji Kredytowej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu przez osoby, które mogą podszywać się pod twoje imię i nazwisko. Jeśli ktoś będzie chciał zaciągnąć kredyt i wpłynie zapytanie do Biura Informacji Kredytowej, natychmiast zostaniesz o tym poinformowany smsem lub mailem.

Dodatkową ochronę możesz uzyskać, korzystając z pomocy menedżerów haseł, takich jak na przykład program Norton, które służą do automatycznego wypełniania informacji logowania z pominięciem klawiatury. Bardzo ważna jest równie aktualizacja programów antywirusowych, które chronią twój komputer przed wirusami i działaniem hakerów.

Można zrobić wiele, by zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości, ale nigdy nie mamy gwarancji, że nie damy się zaskoczyć i oszukać przez coraz bardziej cwanych oszustów. Najważniejsze, by być rozważnym i podawać swoje dane osobowe jedynie przy kontakcie osobistym i tylko upoważnionym osobom, które nie wykorzystają ich do nielegalnych działań. Jeśli będziemy chronić nasze dane osobowe oraz dokumenty, które te informacje zawierają, zminimalizujemy możliwość stania się ofiarami kradzieży tożsamości.

2 przemyślenia nt. „Kradzież tożsamości – jak jej uniknąć?

  1. Niejednokrotnie bywa tak, że wraz z żoną wyrzucamy jakieś stare dokumenty wprost do kosza. Jednak od kilku lat nasza świadomość na temat kradzieży tożsamości wzrasta i staramy się bronić przed nią w podobny sposób, jak to opisuje artykuł. Fajnie, że piszecie o ważnych sprawach!

  2. Niejednokrotnie widziałem w swojej skrzynce e-maile, które budziły moją wątpliwość. Dzięki temu, że poruszam się w środowisku ludzi mających styczność z internetem, wiem, że nie wolno zbyt pochopnie klikać w linki zamieszczane w takich listach elektronicznych. Każdego przestrzegam, nie dajcie sobie wykraść ważnych danych, a szczególnie kont bankowych lub innych potwierdzających waszą tożsamość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *