nauczyciel

Idealny nauczyciel języka obcego – jak go znaleźć?

Znajomość języka obcego jest dziś przepustką do znalezienia dobrej pracy. Angielski czy niemiecki w CV znacznie podkreśla naszą wartość w oczach potencjalnego pracodawcy i sprawia, że czujemy się pewnie w kontaktach z obcokrajowcami. Aby jednak z powodzeniem rozpocząć przygodę z obcym językiem, przyda się nam perfekcyjny nauczyciel. Czy taki istnieje? Oto kilka rad, jak go rozpoznać.

Wysokie kompetencje

Znajomość gramatyki i słownictwa to umiejętność niezbędna u każdego nauczyciela. W przypadku lektora języka obcego powinna ona być jednak na tyle zaawansowana, by pewnie odpowiadać na każde nasze pytanie oraz prowadzić lekcje zgodnie z naszym poziomem znajomości języka. Jeżeli wybrany przez nas nauczyciel nie potrafi udzielić nam odpowiedzi i sprawia wrażenie, że nie do końca wie, o czym mówi – lepiej wybrać kogoś innego.

Dyplom to nie wszystko

Powszechny dostęp do edukacji ma swoje dobre i złe konsekwencje. Z jednej strony zwiększa się liczba wykształconych ludzi, z drugiej jednak wybór szkoły nie zawsze jest przemyślaną decyzją. Zanim więc wybierzemy lektora, przeanalizujmy jego ścieżkę edukacyjną i zawodową. Lepszy będzie nauczyciel, który świadomie wybrał uczenie języka obcego i od początku podnosił swoje kwalifikacje w tym zakresie, niż osoba, która znalazła się na tym stanowisku przypadkowo.

Profesjonalizm

Dobry lektor przygotowuje sobie scenariusz zajęć, przewidując czas na dodatkowe tłumaczenia i ćwiczenia. Jest otwarty na swojego ucznia, proponując mu kreatywne sposoby nauki, przekazując wiedzę w sposób ciekawy i przystępny. Idealny nauczyciel nie zbywa nas machnięciem ręki, gdy proponujemy własny temat zajęć, ale z chęcią przyłącza się do dyskusji. Jeśli działania naszego lektora wyglądają podobnie – czas poszukiwań dobiegł końca.

Pasja do nauczania

Nauczyciel – pasjonat sprawi, że lekcja języka obcego przestanie być jedynie żmudnym wkuwaniem gramatyki i słówek. Osoby, dla których praca jest jednocześnie hobby, oddają się jej z większym zaangażowaniem. Jeżeli nasz lektor chętnie opowiada o zwyczajach językowych, interesuje się kulturą danego kraju i robi wszystko, by uczynić zajęcia interesującymi, to jest on idealnym kandydatem na nauczyciela doskonałego.

Jakie są koszty?

Wiemy już, jakie cechy i umiejętności powinien posiadać wymarzony lektor. Zostaje jeszcze kwestia bardziej przyziemna, czyli koszty jego zatrudnienia. Jeśli planujemy wynajęcie nauczyciela z profesjonalnej szkoły językowej lub zatrudnienie prywatnego lektora, warto już teraz zastanowić się, gdzie pożyczyć pieniądze – stawki zaczynają się od około 50-60 zł za godzinę. Specjalistyczne przygotowanie do testów językowych jest jeszcze droższe. Oczywiście ceny uwarunkowane są miejscem zamieszkania i koniecznością ewentualnego dojazdu. Możemy znaleźć korepetytorów w niższej cenie, dobrze będzie jednak zweryfikować ich doświadczenie oraz kompetencje.

Oprócz wymienionych wyżej cech i umiejętności lektor powinien spełniać jeszcze jedno kryterium – po prostu jego metody nauczania muszą przypaść nam do gustu. Jeżeli więc po odbyciu pierwszej lekcji nie jesteśmy zadowoleni, warto szukać dalej. Ofert jest mnóstwo i na pewno w końcu znajdziemy odpowiedniego nauczyciela.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *