white

Dlaczego warto spisać testament?

Testament nieodmiennie kojarzy nam się z podeszłym wiekiem i chorobami. Trudno się więc dziwić, że temat ten wywołuje w nas strach i nie chcemy nawet o nim myśleć, a co dopiero rozmawiać. Jednak każdemu z nas kiedyś przyjdzie zmierzyć się z tematem śmierci swojej i cudzej. Warto więc wiedzieć, jak można zabezpieczyć bliskich. Tak na wszelki wypadek.

Korzyści z posiadania testamentu

Odpędźmy choć na moment ponure myśli i zastanówmy się, jak możemy pomóc rodzinie. Chcemy przecież, by byli szczęśliwi i nie mieli żadnych trosk, nawet wtedy, gdy nas zabraknie. Otóż spisanie testamentu pozwoli bez przeszkód przekazać nasz majątek dzieciom lub współmałżonkowi. Możemy podzielić go po równo, według starszeństwa – jest to nasza wola, którą rodzina ma obowiązek uszanować. Testament znacznie upraszcza drogę prawną, zwłaszcza jeśli rodzina jest skłócona. Sprawy spadkowe przeprowadzane w sądzie ciągną się w takim przypadku nieraz w nieskończoność. Nie mniej ważny jest fakt, że własnoręczne spisanie testamentu zmniejsza podatek od dziedziczenia.

A jeśli testamentu nie ma?

Jeśli nadal się wahamy, warto przypatrzeć się skutkom nieposiadania testamentu. Przede wszystkim dokumentem tym możemy ochronić dzieci nie tylko w kwestii majątkowej. Możemy bowiem wskazać nowych opiekunów prawnych – sprawdzonych, którym dzieci ufają i przy których dobrze się czują. Zapewnimy im też zabezpieczenie materialne, bowiem ustawowo po zmarłym dziedziczy jedynie współmałżonek.

A skoro już mowa o współmałżonku – on jest prawnie zabezpieczony. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku związku pozamałżeńskiego. Jeżeli w testamencie uwzględnimy naszego partnera, zapewniamy mu udział w spadku.

Warto też wspomnieć o podatku spadkowym. Jeżeli spadek trafia do współmałżonka, jest on całkowicie wolny od podatku. Jeśli natomiast chcemy podarować dzieciom lub rodzinie kwotę większą niż ok. 1500 zł, będą musieli zapłacić. Prawo jednak przewiduje zapomogi dla spadkobierców popartych testamentem. Gdy nie pozostawimy testamentu, konieczne będzie zapłacenie 40% podatku. Należność regulują spadkobiercy lub administrator majątku.

Dodatkowo, jeśli nie pozostawimy testamentu, cała kwota spadku może przypaść w udziale gminie, w której mieszkaliśmy. Jeśli nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie spisanie dokumentu i dokładne określenie osób, którym chcemy pozostawić coś w spadku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *