portfel

Czym płacić we Włoszech?

Jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów weekendowych i wakacyjnych są Włochy. Południowy klimat, odrębna kultura i wielowiekowa historia przyciągają tłumy turystów. Przed wyjazdem warto się jednak zorientować nie tylko w temacie miejsc wartych odwiedzenia, ale również w kwestii finansów. Jakie są najbardziej opłacalne sposoby płatności we Włoszech?

Waluta obowiązująca

Włochy są członkiem Unii Europejskiej i należą do państw, w których walutą obowiązującą jest euro. Możemy zakupić ją już przed wyjazdem, zorientowawszy się w kursach euro. Jeśli będziemy potrzebować dodatkowej gotówki na miejscu, z łatwością znajdziemy kantor, w którym wymienimy pieniądze.

Wypłata z bankomatu

Większość polskich banków oferuje wypłaty z europejskich bankomatów w lokalnej walucie. Oczywiście musimy się tutaj liczyć z przewalutowaniem, więc po powrocie do kraju zapewne okaże się, że z konta zniknęło więcej pieniędzy, niż wydaliśmy na wakacjach. Niektóre banki zapewniają wypłatę bez prowizji, ale w pozostałych przygotujmy się na około 8-10 zł dopłaty do transakcji.

Karta płatnicza

„Plastikowy pieniądz” to wygoda szybkiego realizowania transakcji. W przypadku płatności realizowanych za granicą nie ma jednak nic wspólnego z oszczędnością. Podczas płacenia bowiem bank przewalutowuje sumę i ściąga odpowiednią kwotę z naszego polskiego konta. To nie wszystko – może bowiem powtórzyć ten proces podczas księgowania transakcji. W efekcie może się okazać, że za zakupy zapłaciliśmy dużo więcej.

Karta walutowa

Wysokich prowizji unikniemy, płacąc kartą walutową. Jest to specjalna karta wydawana przez niektóre banki i umożliwiająca płacenie w lokalnej walucie, bez przewalutowania. Najczęściej wydawane są karty z walutami: euro, dolar, funt brytyjski i frank szwajcarski. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie musimy się  martwić wysokimi kosztami transakcji, prowizjami i przewalutowaniem wydanych sum. Minus to dosyć wysokie koszty prowadzenia konta i korzystania z karty walutowej. Trzeba również zasilić konto, co wiąże się z operacjami bankowymi, niekiedy kosztownymi. Czy więc karta walutowa jest bardziej opłacalna? To zależy, w jaki sposób z niej korzystamy: czy wpłacamy pieniądze fizycznie w banku, czy kupujemy kartę bezpośrednio od banku, w którym zakładamy konto walutowe. Ważne jest również to, jak często wykonujemy płatności za granicą – im częściej, tym rozwiązanie bardziej się opłaca.

Jak widać, idealny sposób płatności we Włoszech, tak jak i w innych krajach, nie istnieje. Wszystko zależy od naszych predyspozycji i warunków. Przed wyjazdem warto się więc zastanowić, jaka forma płatności będzie dla nas najkorzystniejsza. Dzięki temu unikniemy nadprogramowych wydatków i przygotujemy się na każdą ewentualność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *