newspaper

Złe nawyki finansowe – pokonaj je

Nie potrafisz rozsądnie zarządzać swoimi pieniędzmi? Jeśli złe przyzwyczajenia weszły ci w nawyk, musisz zrobić wszystko, by się ich oduczyć. Zobacz, jak skutecznie pokonać złe nawyki finansowe.

Zaplanuj swój budżet

Czy wiesz, ile dokładnie zarabiasz? Czy twój dochód wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań i zapłacenie rachunków? Zarobione pieniądze znikają w tak szybkim tempie, że nie wystarcza ci do kolejnej wypłaty? Rozwiązaniem może być przygotowanie budżetu, w którym znajdą się wszystkie miesięczne koszty. Przelicz dokładnie, ile wynosi twój dochód i odlicz od niego wszystkie raty kredytów, które obecnie spłacasz. Odejmij również koszty utrzymania, rachunki, koszt jedzenia i paliwa. Zaplanuj dokładnie wszystkie wydatki i zapisz je w budżecie. Po wszystkich odliczeniach zobacz, jaka kwota ci została. Postaraj się zaoszczędzić chociaż połowę z tej sumy i przelej oszczędności od razu na inne konto, najlepiej oprocentowane, by pomnożyć zysk.

Oszczędzaj nawet drobne kwoty

Każda złotówka, którą uda ci się przelać na konto oszczędnościowe, będzie dużym osiągnięciem. Oszczędzania trzeba się nauczyć, nie zawsze przychodzi to łatwo. Odkładanie pieniędzy bardzo często wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i odmawianiem sobie przyjemności. Czy wiesz, ile kosztują cię wszystkie mniejsze lub większe przyjemności? Czy kwota, którą przeznaczasz na często niepotrzebne przedmioty lub atrakcje jest zbyt wysoka? Jeśli do tej pory pozwalałeś sobie na luksusy każdego dnia, może warto wprowadzić jakiś limit. Zastanów się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i postaraj się na jakiś czas z tego zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć. Może warto część tych środków od razu przelać na konto oszczędnościowe, zanim znikną z twojego portfela?

Postaraj się obniżyć swoje rachunki oszczędzając wodę i prąd. Zamień kąpiel w wannie na prysznic i pamiętaj, by zgasić światło przed wyjściem z domu. Mniejsze rachunki z pewnością przyczynia się do większych oszczędności.

Zbuduj swoją zdolność kredytową

Czy zastanawiałeś się, jak oceniany jesteś przez banki pod kątem zdolności kredytowej? Czy byłbyś dla banku wiarygodnym kredytobiorcą? Może warto już dziś popracować nad swoim wizerunkiem finansowym? Jeśli twój pracodawca nie gwarantuje ci ciągłości zatrudnienia, a wynagrodzenie nie spełnia twoich oczekiwań, zastanów się nad zmianą pracy. Nigdy nie jest za późno, by zmienić coś na lepsze.

Nie zaciągaj kredytów na głupstwa, na które tak naprawdę cię nie stać. Pieniądze rozpłyną się w mgnieniu oka, a ty zostaniesz z ratami, które będziesz musiał spłacać.

Czas na zmiany

Tak naprawdę to od ciebie zależy, czy twoja wypłata wystarczy na wszystkie wydatki i czy zostanie jakaś suma pieniędzy, którą będziesz mógł zaoszczędzić. Jesteś panem swojego losu. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej sytuacji finansowej to zrób wszystko, by ja zmienić. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków, oducz się złych nawyków i na nowo zaplanuj swój budżet, uwzględniając w nim kwotę, która będzie co miesiąc powiększać twoje oszczędności. Jeśli twój dochód nie pozwala ci na odkładanie nawet niewielkiej sumy, zastanów się, czy to już nie czas, aby negocjować z szefem warunki finansowe lub po prostu zmienić pracę na lepiej płatną. Może warto zapisać się na jakiś kurs, który może przyczynić się do awansu i podwyżki? Twoje życie jest w twoich rękach, pamiętaj o tym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *