dom

Czy nadpłacać kredyt hipoteczny?

Coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, które bardzo chcą posiadać swoje własne cztery kąty, korzysta z kredytów hipotecznych, by móc sfinansować zakup mieszkania. Ze względu na duże sumy kredytów, ich spłata rozłożona jest często nawet na 30 lat. Czy jesteśmy zmuszeni do spłacania rat kredytów przez tak długi okres, czy posiadając większą sumę pieniędzy możemy ten kredyt nadpłacić i uregulować nasze zadłużenie wcześniej? Zobacz z czym wiąże się nadpłata kredytu hipotecznego i czy w każdym przypadku jest ona dla ciebie korzystna.

Prowizja za wcześniejszą spłatę

Zanim podejmiesz decyzję o nadpłacie kredytu hipotecznego powinieneś zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Z reguły w okresie do 3 lub do 5 lat od podpisania umowy kredytowej, za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, całkowitą lub częściową musisz zapłacić prowizję. Wysokość tej opłaty może wynosić nawet 3% spłacanej kwoty, czyli bardzo dużo.

Prowizja od wcześniejszej spłaty lub nadpłaty kredytu doliczana jest do kwoty pozostałej do spłaty lub w przypadku nadpłaty naliczana jest automatycznie przy złożeniu dyspozycji nadpłaty. Koszty te związane są z dodatkowymi czynnościami, które musi wykonać bank po dokonaniu nadpłaty przez kredytobiorcę. Chodzi tutaj głównie o ponowne przeliczenie zadłużenia i zmniejszenie okresu spłaty lub wysokości raty.

Kiedy nadpłata kredytu hipotecznego jest korzystna

Po upływie czasu, w którym naliczana jest prowizja od wcześniejszej spłaty, warto korzystać z możliwości nadpłaty. Wówczas nie poniesiesz kosztów prowizji i będziesz mógł bez obaw zmniejszyć zadłużenie swojego kredytu hipotecznego. Perspektywa spłacania rat przez 30 lat może być przygnębiająca, dlatego jeśli będziesz dysponował większą gotówką warto przeznaczyć ją na nadpłatę kredytu hipotecznego, by móc spłacić go wcześniej.

Malejący kapitał

Każda nadpłata kredytu zmniejsza kapitał, dzięki czemu odsetki naliczane są od mniejszej kwoty. Proces ten jest dla ciebie bardzo korzystny, ponieważ im mniejsza kwota do spłaty, tym mniejsze ponosisz koszty odsetek. Zmniejszający się kapitał kredytu to również informacja dla ciebie, że całkowita kwota do spłaty i zamknięcia kredytu jest coraz mniejsza.

Skrócenie okresu kredytowania

Nadpłacając kredyt hipoteczny możesz spotkać się z dwiema propozycjami przeliczenia rat kredytu. Zmniejszając kapitał kredytu możesz jednocześnie skrócić okres kredytowania o kilka miesięcy lub nawet lat, w zależności od wysokości nadpłacanej kwoty. Dzięki tej opcji możesz, płacąc raty w dotychczasowej wysokości, spłacić kredyt znacznie szybciej, co jest na pewno dobrą informacja dla każdego kredytobiorcy.

Druga opcja wiąże się ze zmianą wysokości spłacanych rat. Pozostawiając dotychczasowy okres spłaty możesz zmniejszyć wysokość swoich rat. Umożliwia ci to mniejszy kapitał, który został częściowo spłacony, co zmniejszyło również wysokość naliczanych odsetek. Taka opcja będzie korzystna dla wszystkich, dla których obecna rata kredytu okazała się za wysoka i bardzo obciążała domowy budżet. Po nadpłacie kredytu i ponownym przeliczeniu zadłużenia, będzie ona mniejsza i łatwiejsza do regularnej spłaty.

Zmiana wysokości raty lub okresu spłaty może wiązać się z przygotowaniem przez bank odpowiedniego aneksu do umowy kredytowej, a tym samym z dodatkowymi opłatami. Nie są one jednak bardzo wysokie i z reguły nie przekraczają kwotę 200 zł.

Pamiętaj, że wnioskując o kredyt hipoteczny i wybierając okres kredytowania nawet 30 lat, nie jesteś zmuszony do spłacania kredytu tak długo. Dzięki możliwości nadpłaty możesz spłacić go znacznie wcześniej, a jeśli rozsądnie to zaplanujesz, uda ci się uniknąć kosztów prowizji z tym związanych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *