dziecko

Jak nauczyć dziecko zarządzać finansami?

Pierwsza rozmowa z dziećmi o finansach może nas zaskoczyć szybciej, niż się tego spodziewamy. „Tato, a dlaczego twoje pieniądze zawsze wyskakują ze ściany?” – pyta zaciekawiony kilkulatek, obserwując, jak wypłacasz gotówkę z bankomatu. Jak skutecznie wytłumaczyć maluchowi prawidłowości kierujące domowym budżetem? Jak i kiedy zacząć edukację finansową? Eksperci doradzają: im wcześniej, tym lepiej. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na przyjemną i jednocześnie efektywną naukę oszczędzania dla najmłodszych.

Nauka przez zabawę

Pamiętasz grę planszową „Monopol”? Wbrew pozorom jest to nie tylko genialna rozrywka dla całej rodziny, ale także sposób na pierwsze, nieinwazyjne wprowadzenie dziecka w świat zarządzania własnymi finansami. Postaraj się od czasu do czasu urządzać sobie ze swoją pociechą takie rozgrywki w „Monopol” i dyskretnie obserwować jej decyzje.

Później, w trakcie codziennych wyborów zakupowych („mamo, a dasz mi 5 zł na chipsy?”) przypomnij maluchowi jego własne strategiczne działania podczas gry planszowej i zacznij dyskusję na temat wartości wydawanych pieniędzy. Być może syn czy córka postanowią wtedy wziąć otrzymane 5 zł… i wrzucić je do skarbonki w celu oszczędzania na upatrzoną w sklepie zabawkę.

Kieszonkowe – dawać, czy nie?

Jednym z dylematów, które towarzyszą każdemu rodzicowi, jest rozterka „czy moje dziecko jest już gotowe na otrzymywanie kieszonkowego?” Drobne, tygodniowe lub miesięczne wypłaty efektywnie nauczą malucha zarządzania finansami… pod warunkiem, że dobrze obmyślisz zasady wręczania obiecanej gotówki.

Tłumacz dziecku sens oszczędzania na określone cele. Spróbuj np. dać mu wybór: „swoje 10 zł możesz wydać od razu na słodycze, a możesz też wrzucić je do skarbonki i za miesiąc mieć wystarczająco dużo, by kupić tę super grę (lub lalkę, piłkę etc.), o której mi opowiadałeś przez ostatnie kilka tygodni”. Cierpliwie ucz, pokazuj przyczyny i skutki posiadania lub braku gotówki i delikatnie sugeruj właściwe rozwiązania, a zainwestowany w edukację finansową czas na pewno zaowocuje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *