4 kroki, jak zaplanować miesięczne wydatki

Budżet domowy? Nie, to zbyt skomplikowane! – powtarzasz sobie za każdym razem, gdy znajomy przekonuje cię do systematycznego zarządzania finansami. Prawda jest jednak taka, że prowadzenie domowego budżetu jest bardzo proste i wcale nie tak złożone, jak mogłoby się na początku wydawać. Wystarczy kartka papieru i długopis czy prosta tabelka w Excelu, a twoje pieniądze znajdą się pod kontrolą. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, może się okazać, że pod koniec miesiąca zostanie ci trochę oszczędności… Zainteresowany? Do dzieła!

Krok 1 – spisz wszystkie koszty

Budżet domowy to nic innego, jak zestawienie wszystkich kosztów i przychodów, a także zaplanowanie, w jaki sposób będziesz nimi zarządzał.

Dzięki temu, zamiast za każdym razem zastanawiać się, gdzie się podziały wszystkie pieniądze, będziesz miał realną władzę nad tym, jak i na co je wydajesz.

Na samym początku wypisz na kartce wszystkie swoje koszty miesięczne, a więc:

  •         wydatki stałe – czynsz, rachunki,
  •         wydatki niezbędne – jedzenie, transport, ubrania,
  •         drobne przyjemności czy rozrywki (niekoniecznie czasami potrzebne).

Krok 2 – wylicz przychody

Jeśli masz już gotową listę wszystkich twoich kosztów, czas zastanowić się nad stanem przychodów. W kolumnie obok wydatków wypisz więc wszystkie kwoty, które wpływają na twoje konto w ciągu miesiąca. Wypłata to oczywiście podstawa, ale nie zapominaj o sezonowym zwrocie podatku czy odsetkach z lokaty, które także zasilają twój budżet.

Krok 3 – zaplanuj oszczędności

Gratulacje, jesteś w połowie drogi! Aby oszczędzanie było skuteczne, pamiętaj o rozsądnym wyliczeniu bilansu kosztów do przychodów. Na przykład, jeśli zarabiasz 4 000 zł, a planujesz wydać tylko 2500 zł, pozostałe 1500 zł przeznacz na oszczędności.

Jeśli jednak kwota wydatków jest wyższa niż przychody – masz najlepszy dowód na to, że czas nieco zahamować z wydawaniem pieniędzy.

Krok 4 – powtórz wszystko z nowym miesiącem!

Kluczem do sukcesu i pozytywnych finansów jest systematyczność i dyscyplina. Jeśli za pierwszym razem nie udało ci się ‚dopiąć’ budżetu, nie przejmuj się! Trening czyni mistrza.

 

Jedno przemyślenie nt. „4 kroki, jak zaplanować miesięczne wydatki

  1. Chętnie zaplanuję swoje miesięczne wydatki według waszych wskazówek. Często czytam artykuły na waszym blogu i jestem bardzo zadowolony z wiedzy, którą przekazujecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *