frank

Co wiemy o pomocy Dudy dla frankowiczów?

Pomysły na to, jak wesprzeć wszystkie osoby, które zaciągnęły niefortunny kredyt we frankach szwajcarskich, to jeden z najgorętszych tematów w ostatnich miesiącach. Propozycji było do tej pory bardzo dużo – przewalutowanie z konkretną datą lub bez, spread bardziej lub mniej korzystny… Na początku sierpnia bieżącego roku otrzymaliśmy jednak informacje o gotowym projekcie ustawy, zaproponowanym przez Kancelarię Prezydenta Dudy. Sprawdź najważniejsze informacje, jak rząd chce pomagać frankowiczom.

 

Zwrot spreadu i nie tylko

Jedną z najbardziej konkretnych i potwierdzonych informacji na temat „ustawy frankowej” jest możliwość zwrotu spreadu dla osób, które zaciągnęły kredyt w obcej walucie. Z pomocy będą więc mogli skorzystać nie tylko ci, którzy zdecydowali się na zobowiązanie we frankach. Jak można się jednak domyślić, to właśnie frankowicze głównie skorzystają ze wsparcia.

Co więcej, zwrot spreadu będzie możliwy na podstawie dwóch warunków:

  1. Zaciągnięty kredyt nie może przekraczać limitu 350 tysięcy złotych w dniu jego zaciągnięcia
  2. Opcja jest dostępna dla tych, którzy zdecydowali się na zobowiązanie pomiędzy rokiem 2000 a 2015

Kolejne proponowane rozwiązanie to ewentualna zamiana pozostałej reszty kredytu na złotówki oraz (nie jest to jednak potwierdzone) prawdopodobnie opcja zwrotu kluczy i całkowitego pozbycia się kredytu.

Balans korzyści zarówno dla frankowiczów, jak i banków

Frankowicze to nie jedyne osoby, z których zdaniem muszą liczyć się pomysłodawcy ustawy. To, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem kredytów w obcych walutach, będzie miał także ogromne konsekwencje dla banków. Według zapewnień Kancelarii Prezydenta, proponowane zmiany niosą ze sobą stosunkowo małe wydatki dla instytucji finansowych. Zamiast 70 mld złotych, które pojawiły się po pierwszym wniosku ustawy, obecnie banki będą musiały się liczyć z kosztem pomiędzy 3,6 mld a 4 mld złotych.

Ta ustawa daje realne korzyści kredytobiorcom, a równocześnie nie spowoduje krachu na rynku finansowym – potwierdza Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *