umowa

Umowa CETA – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Pod koniec października Unia Europejska wraz z Kanadą podpisały umowę o zniesieniu ceł w handlu oraz liberalizacji wymiany usług. Popularne w mediach i kontrowersyjne porozumienie CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) wydaje się mieć tylu entuzjastów, co przeciwników. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o konsekwencjach tej umowy.

Główne założenia CETA

Negocjacje w sprawie porozumienia CETA zaczęły się już w sierpniu 2014 r. Niecałe 2 lata później w Bratysławie odbyło się nieoficjalne spotkanie europejskich ministrów ds. handlu, gdzie wstępnie potwierdzono przyjęcie umowy. Warto wspomnieć, że entuzjazm polityków starł się z jednoznaczną opozycją organizacji pozarządowych, które podczas słowackiego zjazdu zainicjowały szereg protestów.

Skąd takie skrajne opinie na temat CETA? Głównym założeniem porozumienia jest zniesienie 99% należności celnych pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Kanadą. Według twórców umowy taka decyzja pozytywnie wpłynie na budowanie nowych miejsc pracy, pobudzenie handlu pomiędzy terytoriami oraz umocnienie stosunków gospodarczych.

Korzyści z bezcłowych transakcji

Na co więc możemy liczyć po wprowadzeniu porozumienia? Głównie na łatwiejszy przepływ towarów ze strony naszego zachodniego sąsiada. Transakcje te nie mają podobno wpłynąć negatywnie na utrzymanie norm z zakresu bezpieczeństwa żywności czy prawa pracowniczego, jakie obecnie funkcjonują w Unii Europejskiej. Ponadto, zniesienie kosztów transportu towarów może pomóc europejskim eksporterom zaoszczędzić około 600 milionów euro rocznie.

CETA a konsekwencje dla polskiego rolnictwa

Przy szeregu przewidywanych korzyści nie można jednocześnie pominąć możliwych zagrożeń, jakie płyną z założeń CETA. Przede wszystkim musimy pamiętać, że Polska nie jest jednym z krajów UE, które jednoznacznie zyskają w wyniku podpisanej umowy. Na celowniku znajdą się przede wszystkim miejsca pracy w branży rolniczej. Ponadto, otwarty rynek produktów rolnych może skutkować zwiększeniem dostępu do produktów niższej jakości, wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *