rodzina

Rząd kontroluje wydatki z programu Rodzina 500 plus

Prawie 2 miliony złotych – tyle do maja 2016 r. rząd wydał w ramach programu Rodzina 500 plus. Świadczenie socjalne, mające na celu wsparcie wydatków rodzinnych, stało się niezwykle popularne już w momencie pierwszych terminów składania wniosków. Rodziny, które skorzystały z pomocy, mogą się teraz spodziewać okazjonalnych kontroli wydanych pieniędzy.

Rodzina 500 plus jednym z najpopularniejszych programów społecznych

Co warto wiedzieć o projekcie Rodzina 500 plus? Jest to świadczenie wychowawcze, wydawane w ramach ustawy z Ministerstwa Rodziny, które zakłada wsparcie finansowe dla rodzin wielodzietnych. 500 zł miesięcznie jest przyznawane dla drugiego lub kolejnego dziecka. W przypadku rodzin z dochodem nieprzekraczającym 800 zł na osobę (1200 zł dla rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi) świadczenie należy się także pierwszemu dziecku.

Przygotuj się na kontrolę z urzędu

Zgodnie z wypowiedzią Henryka Kowalczyka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, pieniądze z programu będzie można wydawać „na wszystko”. (…) nikt nie będzie sprawdzał, czy te pieniądze są wydane na kino, wycieczkę, buty, czy mieszkanie. (…) Nie chcemy w jakikolwiek sposób ingerować w decyzje rodziny – podkreślał minister[1].
Od jakiegoś czasu okazuje się jednak, że niektóre rodziny powinny się przygotować na kontrolę urzędników. Sprawdzane będą przede wszystkim paragony, udowadniające zakup przedmiotów przeznaczonych na potrzeby dziecka. Ma to na celu skontrolowanie, czy otrzymane 500 zł faktycznie wspierają wychowanie, a nie są wydawane np. na alkohol czy inne używki. Wszystko za sprawą anonimowych donosów, wielokrotnie wysyłanych do urzędników przez dociekliwych sąsiadów wspieranych rodzin.

Co zamiast pieniędzy?

Jeśli zdarzy się, że z jakiegoś powodu dana rodzina nie będzie mogła dalej otrzymywać finansowego wsparcia, samorząd gminy wręczy zapomogę w postaci konkretnych przedmiotów lub samodzielnie sfinansuje dane usługi. Może opłacić żłobek, przedszkole, obiady, zapłacić za dodatkowe zajęcia edukacyjne – tłumaczy minister rodziny Elżbieta Rafalska.

[1] http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/program-rodzina-500-plus-ruszaja-kontrole,647706.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *