oszczędności

Podwyżki cen – za co zapłacimy więcej?

Zmiany w kosztach usług i produktów powoli stają się codziennością. I chociaż jesteśmy przyzwyczajeni bardziej do wzrostów cen, niż do ich spadków, nagłe wahania w górę nadal potrafią nas zaskoczyć.  Na niektóre skoki cen możemy się jednak przygotować. Ta krótka ściąga opisująca nadchodzące podwyżki ułatwi nam planowanie domowego budżetu.

Energia elektryczna

Tej jesieni i zimy możemy nieco boleśnie odczuć korzystanie z urządzeń elektrycznych. Zmianie ma bowiem ulec opłata przejściowa doliczana do rachunków za prąd. Dotychczasowe 3,87 zł ma wzrosnąć aż do 8 zł. Powodem takiej podwyżki są inwestycje w nowoczesne sieci i spółki energetyczne, które mają poprawić komfort korzystania z ich usług. Dodatkowo na rachunku możemy spodziewać się opłaty OZE – 2,51 zł za jedną MWh.

Woda

Chociaż podwyżki cen wody mają uderzyć przede wszystkim w firmy i rolników zużywających duże jej ilości, wpłyną one również na wysokość naszych rachunków. Planowany jest wzrost opłaty o 15 do 40 gr za metr sześcienny. Droższa woda to także większe koszty zakupów produktów dostarczanych przez przedsiębiorców, warto więc przygotować się na wyższe ceny w sklepach.

Masło

Droższe masło na półkach to wynik chłodnego lata oraz niskich cen mleka, co zniechęca producentów do inwestowania w produkcję nabiału. Jeszcze w lipcu masło kosztowało 4 zł, dziś za kostkę produktu trzeba zapłacić złotówkę więcej.

Cukier

Do grona droższych produktów spożywczych dołącza również cukier. Dzisiaj za kilogram słodkiego wyrobu zapłacimy niemal dwa razy więcej, niż rok temu. Powodem jest niższa produkcja cukru w Brazylii.

Benzyna

Szykują się także zmiany dla portfeli kierowców. W listopadzie tego roku OPEC ma ograniczyć wydobycie ropy naftowej. To spowoduje wzrost cen paliwa, a jeśli sytuacja się utrzyma, prawdopodobnie będziemy musieli przyzwyczaić się do podwyżek na stacjach benzynowych.

Podwyżki to zawsze sytuacja niekomfortowa dla naszego domowego budżetu. Warto więc wcześniej zorientować się, w jakich obszarach możemy się ich spodziewać, i postarać się odpowiednio do nich przygotować. Czasem koniecznością okazują się pożyczki internetowe, które ratują domowy budżet w czasach podwyżek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *