bingo

Podatek od wygranej – ile, jak zapłacić, jak wyglądają procedury

Każdy, kto bierze udział w różnego rodzaju loteriach i konkursach mocno wierzy w to, że los się do niego uśmiechnie i wygra główną nagrodę. Nie każdy szczęściarz jednak wie, że nagrodą, którą uda mu się wygrać musi podzielić się z Urzędem Skarbowym, ponieważ będzie musiał zapłacić podatek. Zobacz, ile wynosi podatek od wygranej i w jaki sposób należy go uregulować.


W jakich sytuacjach obowiązuje nas podatek od wygranej

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od wygranej pobierany jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową. Przepis ten dotyczy zysków uzyskanych zarówno na terytorium Polski, jak i na terytorium innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Prawie każda nagroda w loterii fantowej lub wygrana w grze liczbowej, jak na przykład zakłady Lotto, podlega opodatkowaniu w zryczałtowanej wysokości 10% wartości wygranej. W kwestii podatku warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:

• podatek płacimy od wygranych powyżej ustawowego limitu 2280 zł
• podatek naliczany jest również od nagród, których wartość przekracza 760 zł, wygranych w konkursach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu, a także w konkursach specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, sportowej lub sztuki
• kwota 2280 zł nie stanowi miesięcznego czy rocznego limitu wygranych, lecz stanowi limit przy jednorazowej wygranej
• 10% podatek należny jest od pełnej kwoty powyżej 2280 zł a nie tylko od nadwyżki, oznacza to, że jeśli wygramy 3000 zł, to podatek 10% zapłacimy od 3000 zł a nie od 720 zł.

Podatek od nagrody rzeczowej

Od nagrody rzeczowej również obowiązuje podatek. Zanim jednak poznamy jego wysokość, organizator konkursu musi jasno określić wartość nagrody i wówczas od tej kwoty naliczany jest podatek w wysokości 10%.

W przypadku nagrody rzeczowej organizator konkursu zażąda od zwycięzcy zapłaty podatku od wygranej przed wydaniem nagrody. Może to być niemałym problemem dla zwycięzcy, który niestety nie dysponuje wolną gotówką. Pamiętajmy bowiem, że wygrywając na przykład samochód wart 100 000, trzeba będzie zapłacić podatek w wysokości 10 000 zł, nie są to przecież małe pieniądze.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku?

Nie w każdej sytuacji obowiązuje nas obowiązek opłacenia podatku od wygranej. Istnieją sytuacje, w których podatek nie zostanie naliczony, na przykład:

• jeśli wartość wygranej jest niższa niż kwota 2280 zł, wszystkie wygrane mniejsze lub równe 2280 zł nie podlegają opodatkowaniu
• jeśli wartość wygranej nie przekroczy drugiego ustalonego progu, który wynosi 760 zł, jednak należy pamiętać, że ten próg dotyczy jedynie nagród wygranych w konkursach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu, a także w konkursach specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, sportowej lub sztuki
• wygrane w kasynach, wideoloteriach, grach na automatach i grach w bingo bez względu na wysokość wygranej są całkowicie zwolnione z opodatkowania.

W jaki sposób należy go zapłacić?

Podatek od wygranej obciąża oczywiście osobę, która otrzymała nagrodę. Należy jednak pamiętać, że do rozliczenia podatku z tego tytułu zobowiązany jest organizator konkursu. Dlatego upraszczając sytuację organizator może pomniejszyć wygraną o 10% podatku i przekazać tę kwotę do właściwego urzędu skarbowego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku wygranej poza granicami Polski. Wówczas obowiązek odprowadzenia podatku od wygranej ciąży na podatniku, który musi wykazać wygraną w zeznaniu podatkowym i osobiście odprowadzić podatek bez względu na kwotę wygranej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *