ocean

Ile pieniędzy i na co wydają Polacy latem?

Wakacje to czas odpoczynku, ale i pora, którą nasz portfel może wyjątkowo odczuć. Polacy jednak potrafią sobie z tym faktem radzić, oszczędzając na wymarzone wakacje lub biorąc kredyt. Dzięki temu mogą bez wyrzutów sumienia cieszyć się długo oczekiwanym wypoczynkiem i, jak na urlop przystało, nieco zaszaleć. Jakie są tegoroczne trendy wakacyjne i na które z nich wydajemy najwięcej pieniędzy?

Cyfry i badania

W 2017 roku prawie połowa Polaków zadecydowała o wyjeździe na wakacje. Nieco ponad 30% wybrało polskie morze, a około 37% wyjazd zagraniczny. Kilkanaście procent wyjechało w polskie góry. Pozostałe kierunki to na przykład Mazury czy wieś, na które zdecydowało się kilka procent Polaków.

Koszt wyjazdu jest uzależniony przede wszystkim od kierunku, ale także od liczby osób podróżujących. Wyjeżdżający samotnie wydadzą około 1700 zł, a rodziny z dziećmi minimum 5000 zł. Urlop trwa najczęściej 9-10 dni.

Na co wydajemy?

Głównym wydatkiem podczas podróży jest oczywiście zakwaterowanie. Większość podróżujących Polaków polega na własnych decyzjach, więc miejsce noclegu wybiera samodzielnie (tu pomocny okazuje się internet) lub kieruje się opiniami znajomych. Natomiast rezerwacji wolimy już dokonać tradycyjnym sposobem, zwykle telefonicznie. Jednak rzadko decydujemy się na luksusowe hotele – częściej nasz wybór pada na pensjonaty, hostele i kwatery prywatne. Jedynie 12% Polaków korzysta z ofert biur podróży i całkowicie zorganizowanych wyjazdów.

Kolejnym punktem są oczywiście atrakcje. Wśród nich prym wiodą kluby, bary i restauracje – to aż 19% wakacyjnych wydatków Polaków. Ci z nas, którzy postanowili podróżować po kraju, przeznaczą na to 18% budżetu. Coraz częściej też deklarujemy udział w letnich festiwalach – wydatki na nie to około 9% sumy przeznaczonej na wakacje.

Nie tylko wczasy

Letnie miesiące to również czas imprez rodzinnych: ślubów, wesel, chrzcin. Zależnie od tego, czy jesteśmy organizatorami, czy gośćmi, przeznaczamy na nie różne sumy. Średnio jest to jednak 11% letnich wydatków. Lato uważamy też za doskonałą porę dla remontów i prac w ogrodzie (10% wydatków), a także dla spędzania czasu z uwolnionymi od szkolnych obowiązków dziećmi (ok. 7-8%).

Lato to pora wypoczynku, ale i zwiększonych wydatków. Niezależnie od tego, jak sobie z nimi poradzimy – czy to oszczędzanie, czy wzięcie pożyczki – warto skorzystać z szansy, która nie powtórzy się przez następne miesiące i spędzić wakacje tak, jak sobie wymarzyliśmy.

 

 Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *